Elegantní outfit by nebyl úplný bez prémiových kožených bot, kabelky nebo pásku. V posledních letech v Evropě poptávka po luxusním koženém zboží roste. Značná část kůže a doplňků k nám putuje z Číny nebo Indie. Právě tady vyrábí své kožené kolekce většina globálních módních značek (Zara, H&M).

Jen málokdo ví, jaká je skutečná cena kůže z rozvojových zemí. Nejde jen o cenovku na výsledném produktu, ale i o cenu za znečištěné životní prostředí nebo lidské zdraví, které trpí kvůli nehumánním praktikám a chemikáliím, které jsou při výrobě používány. Chcete zjistit, jak byly možná vyrobeny vaše boty nebo kabelka? Pojďme se podívat do Indie.

 
Za kůží do Indie

 Indie je řadí mezi přední vývozce koženého zboží na světě. Podílí se na celosvětovém vývozu z 6,4 %. Největší indické průmyslové centrum, kde vzniká 30 % všech kožených výrobků a kůže určené pro vývoz, se nazývá Jaimau. Jde o oblast na okraji Kanpuru, kde působí téměř 400 koželužen. Jak vypadá Jaimau zblízka?

 Místem se line štiplavý zápach a černý kouř. Na polích i v kanálech leží bílá chemická pěna, která připomíná závěje sněhu. Řeka, která místem protéká, obsahuje toxický koktejl těžkých kovů, jako je chrom, kadmium, olovo, měď, železo, kobalt, olovo, zinek, arsen či mangan. Řeka se vlévá do nedaleké Gangy, která je pro mnohé Indy hlavním zdrojem vody. Studie ukazují, že přítomnost těžkých kovů v Ganze je vysoko nad povoleným limitem Světové zdravotnické organizace (WHO) i Agentury pro ochranu životního prostředí USA (USEPA).

Kontaminovaná voda a půda jsou hlavním důvodem zdravotních problémů obyvatel Jaimau. Sužují je kožní problémy, trpí na onemocnění dýchacích cest i selhání ledvin. Zvyšuje se počet dětí, které se narodí s postižením, nebo ho později získají. Vzrůstá procento nemocných rakovinou.

Bezpečnost až na druhém místě

Indické úřady jsou si vědomé ekologické krize, která se v oblasti odvíjí, ale kromě dílčích kroků nepodnikly nic, co by situaci změnilo. Jaimau není jediná indická oblast, kde se děje něco podobného. Kožedělný průmysl je tradiční odvětví indického průmyslu, které zaměstnává v celé zemi na 2,5 miliónů lidí.

 Většina z pracovníků riskuje kvůli práci v koželužnách zdraví i život. Na denním pořádku jsou nehody. Málokterý pracovník je poučen o bezpečnosti provozu. Chybí ochranné pomůcky, a tak toxické výpary dělníci vdechují a dostávají se jim do očí. Výjimkou není dětská práce. V malých továrnách nemají dělníci zajištěno žádné zdravotní pojištění a průměrný denní příjem nedosahuje ani na zlomku ceny vyráběných produktů.

Kde byly vyrobeny vaše boty?

 Šokující zprávy o podmínkách výroby kožených doplňků plní stránky novin a lifestylových magazínů o poznání méně než reklamy světových módních značek na toto zboží. Kde je poptávka, tam je i nabídka, a proto v Indii a dalších rozvojových zemích stále funguji továrny, ve kterých dochází k porušování lidských práv a devastaci životního prostředí.

 Celá situace je nepřehledná i kvůli netransparentním praktikám nadnárodních oděvních značek. Ty nakupují přes subdodavatele a nezveřejňují původ zboží. Je tak těžké zjistit, zdali pásek nebo kabelka z reklamy známého řetězce nevznikala v popsaných podmínkách.

 
Co můžeme udělat již dnes?

 Co můžete udělat proto, abyste nepodporovali tyto praktiky?

  1. Nakupujte lokálně.

Zjistěte, zdali daná značka šije výrobky z evropské kůže a zboží vyrábí v EU. Pokud ano, jistě se tím chlubí na webových stránkách. Vaše kabelka za vámi nebude muset cestovat tisíce kilometrů. Navíc podpoříte malé firmy a zodpovědné značky. Nosit pak budete originál, který v obchodním řetězci nenajdete.

  1. Nakupujte jen, když opravdu potřebujete.

Vyvarujte se módním výstřelkům, které nebudete nosit nebo si je na sebe vezmete jen jednou. Nenakupujte unáhleně a ve slevách. Většina oblečení z takových nákupů skončí na dně vaší skříně. Z výzkumů vyplývá, že nosíme jen asi 20 % oblečení a doplňků, které doma máme. Jak jste na tom vy?

  1. Podpořte ty, kteří pomáhají.

Nemusíte jezdit do indických továren a snažit se změnit zaběhlé pořádky. Pomáhat můžete i z domova. Podpořte některou z organizací, které se zabývají ochranou přírody nebo přímo problematikou „fast fashion“, tzv. rychlé módy. I malá podpora se počítá. Můžete tak posílat třeba 200 Kč každý měsíc na aktivity Greenpeace. Nebo v dubnu oslavit Fashion revolution week a vyzvat na svém Instagramu některou z oděvních značek k větší transparentnosti. Stačí použít hashtag #WhoMadeMyClothes?

 

 

 

Zdroje:

https://www.bizvibe.com/blog/top-10-largest-leather-producing-countries/

https://en.wikipedia.org/wiki/Jajmau